Preťažujete ruku v práci? Pozor na poruchy citlivosti

Ak je vaša ruka neobratná, zoslabnutá, bolestivá a zároveň bolí aj predlaktie a rameno, mali by ste vyhľadať pomoc. Mravčenie, pálenie či dokonca znecitlivenie ruky sa radia medzi prvé príznaky poruchy citlivosti ruky, ktorá má už aj svoje pomenovanie – syndróm karpálneho tunela. Ak sa domnievate, že aj vaša ruka je menej obratnejšia a pobolieva najmä v zápästí, začítajte sa ďalej. Vieme vám pomôcť.

Prečo ruka dobre neslúži

Ľudská ruka je jedinečný a plnohodnotne nenahraditeľný orgán, ktorý nám pomáha s činnosťami bežného denného
života. Pomocou nej jeme, zdvíhame bremená, bránime sa, ale aj gestikulujeme pri komunikácií. Je preto veľmi dôležité, aby nám obe ruky dobre slúžili. Dôvodov, prečo ruka nemôže plnohodnotne slúžiť a pravdepodobne trpíte syndrómom karpálneho tunela, môže byť niekoľko. Patrí medzi ne:

  • Dlhodobé nesprávne stereotypy rúk alebo dlhodobá
    výdrž v nesprávnej polohe
  • Opakované vykonávanie rovnakých pohybov ako
    napríklad práca s myšou na počítači, šoférovanie
  • Práca s vibračnými prístrojmi
  • Infekčné ochorenia (napr. TBC, septická artritída)
  • Obezita
  • Iné príčiny – bodnutie hmyzom, hypermobilita kĺbov,
    uštipnutie hadom.
  • Pooperačné stavy

Symptómy sú:

  • Bolesť, tŕpnutie, strata citlivosti a svalová slabosť v oblasti zápästia a ruky
  • Vypadávanie predmetov z rúk
  • Vystreľovanie do prstov
  • Budenie v noci na predchádzajúce symptómy

Tieto príznaky sa postupne zhoršujú, preto je dôležitá skorá diagnostika a liečba. Ak budete svoje symptómy ignorovať a útlak nervu bude pokračovať, môže to smerovať k trvalému poškodeniu nervu a v tom prípade je jediná liečba chirurgický zákrok.

Čo je to karpálny tunel

obr. č. 1. inervácia n. medianus

Karpálny tunel je 2,5 centimetra úzky priechod v zápästnom kĺbe, ktorý je tvorený karpálnymi kostičkami, šľachami, mediánym nervom(obr. č. 1.) a nakoniec priečnym karpálnym väzom. Pri tomto syndróme dochádza k útlaku nervus medianus blízkymi štruktúrami, najčastejšie opuchom obalov šliach, kedy dochádza k znecitliveniu v oblasti prvých štyroch prstov a zníženiu sily svalov v oblasti palca. K tejto diagnóze prispieva aj priečny karpálny väz ktorý lemuje tento kanál ktorý je veľmi tuhý a nemá schopnosť sa natiahnuť do šírky alebo dĺžky, tým pádom zamedzuje akémukoľvek zväčšeniu priestoru v karpálnom kanále. Objavíte ho vtedy, ak by ste sa pozerali na zápästie na dlaňovej časti ruky. Útlak nervu spôsobí, že vznikne takzvaná neuropatia, čiže pretrváva porucha funkcie nervu alebo už nastalo jeho organické poškodenie. Patrí k jedným z najčastejších úžinových syndrómov(útlak nervu) v ktorý v populácií  viacej prevažuje u žien ako u mužov.

Akú terapiu treba zvoliť?

obr. č. 2. Auto-mobilizácia nervov a strečing svalstva

Cieľom liečby tejto diagnózy je odstrániť patologické prejavy a tiež prevencia pred ďalším útlakom nervu. Terapia môže byť konzervatívna a chirurgická. Ak vám lekár naordinuje konzervatívnu liečbu v podobe cvičenia, magnetoterapie, elektroliečby, liečby teplom či vodou, je to dobre. Odhaduje, že váš stav je ešte zvrátiteľný a trpíte podľa všetkého miernejšou formou tohto ochorenia. Dávkuje ho pacientom, ktorí trpia krátkodobými stavmi, alebo lekár ráta s pridružením iného ochorenia, ktoré by mal zohľadniť. Fyzioterapeut môže aplikovať mobilizačné techniky na mäkké a nervové štruktúry(obr. č. 2.), v prípade opuchu lymfodrenáž.

Je dôležité, aby sa s rehabilitáciou začalo včas, inak môže totiž vzniknúť nenávratné poškodenie nervu. S rukou by ste mali predovšetkým prestať vykonávať stereotypné pohyby. Pacientovi sa naordinuje pokoj a nehybnosť do patologických pohybových vzorcov nosením dlahy. Tu má význam terapia prácou (ergoterapia) – školený pracovník vám vysvetlí podrobné postupy reedukácie.

Sempersa odporúča:

Dlahu by mali pacienti nosiť len v noci. Neustále nosenie
aj cez deň môže zhoršiť stav. Ako fyzioterapeuti vieme pacientom pomôcť
mobilizáciou zápästných kostičiek, aplikáciou fyzikálnej terapie a vodoliečby.
Rehabilitačný lekár môže na zmiernenie opuchu a ukladanie vody v tele podať
medikamentóznu liečbu.

Kedy „pod nôž“

Chirurgickú liečbu musí pacient podstúpiť vtedy, keď je stav tak vážny, že sa s rukou nedá manipulovať a lekár si je istý, že stav sa už inak nedá korigovať. V súčasnosti sa vykonáva endoskopicky. Jazva po zákroku nie je veľká a aj rehabilitácia po operácii je jednoduchšia. S cvičením sa ale nezačína hneď. Najprv je potrebné zastabilizovať ruku v dlahe alebo v ortéze s voľnými prstami a v polohe s miernym záklonom ruky dozadu. Je to preto, aby sa pacientovi neskrátili šľachy.

Ošetrovanie jazvy

Jazvu ošetrujeme vtedy, ak v nej nie sú stehy a je celistvá bez mokvania a zápalových procesov. Pri rehabilitácii jazvy pracujeme so stavom, ktorý by sa dal prirovnať k pretrhnutej látke, ktorá bola opätovne zošitá. Jej okraje nie sú pravidelné, treba ich napnúť, aby sa vyrovnali čo najviac. To sa dá docieliť najlepšie mäkkými technikami. Jazva sa tak rýchlejšie zahojí. Celý povrch a okolie jazvy precízne a veľmi jemne masírujeme s trochou krému na ruky Okrem toho môžeme po jazve prechádzať plastovou loptičkou s drobnými výbežkami, ktoré dráždia nervové dráhy. O čo viac
budete stimulovať reflexné dráhy, o to viac živín a krvi sa vám dostane do poškodeného tkaniva.

Rehabilitácia v Semperse:

V našom centre vám vieme pomôcť konzervatívnou aj pooperačnou liečbou. Po vyšetrení a zhodnotení stavu zostavíme rehabilitačný plán, ktorého časový rozsah je individuálny a závisí od závažnosti. Zväčša sa skladá z cvičenia, mobilizačných techník, elektroliečby, ultrazvuku a magnetoterapie.

Opuch

Na operované miesto, odporúčame aplikáciu negatívnej termoterapie. Operovanú ruku vložíme do studenej vody, ak
jazva nie je čerstvá a nemokvá. Alebo aplikujeme kryoterapiu použitím vreciek s ľadom alebo špeciálnych vreciek na
terapiu chladom. Dochádza tak k zúženiu ciev a tlmeniu bolesti.

Ergoterapia (liečba prácou)

Je nácvik správneho úchopu rukami pri práci. Pristupujeme k nemu vtedy, ak treba pacienta naučiť iný spôsob uchopenia. Teda, aby ďalej ruku nepreťažoval zaužívaným pohybom, ale naučil sa pracovať inak. Ide o silové alebo
jemné úchopy, ktoré sa využívajú v rámci štandardných úkonov denného života alebo vytváraním predmetov z rozličných materiálov (kováčske, krajčírske, maliarske dielne).

Práca s počítačom

V súčasnosti pracuje s počítačom väčšina ľudí. Chráňte svoje telo správnym sedom, rozložením váhy, zapínaním
oporných svalových skupín. Nezabúdajte takisto na to, že ruka robí stále ten istý pohyb na počítačovej myši a treba jej uľaviť. Najjednoduchšou pomocou je špeciálna anatomická podložka na myšku s uvoľňujúcim a podopierajúcim
vankúšikom (vyrobená z gélu) na zápästie. Podstatná je však aj výška podpery rúk, uhol pohľadu na počítač, opierka na krk (keďže ochorenie má pôvod aj v krčnej chrbtici) a správny sed na stoličke.

Dbajte na prevenciu! V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Komentáre